Minister doet beroep op inzet van ouders
30 november 2011
Ouders moeten zich meer bemoeien met de begeleiding van hun schoolgaande kinderen. Scholen moeten bovendien de ouders op hun verantwoordelijkheid aanspreken, in ruil voor meer informatie over de schoolprestaties van hun kind. Dat schrijft minister Van Bijsterveldt in een brief aan de Tweede Kamer.
Volgens de minister is de rol van ouders een vergeten rol, zo stelt de Volkskrant vandaag op de voorpagina. Van Bijsterveldt wil dat scholen en ouders daarom beter gaan samenwerken en elkaar meer steunen in de ontwikkeling van kinderen. Een startpunt hiervoor is volgens de minister een overeenkomst tussen de school en ouders. Daarin moet onder meer worden opgenomen hoe ouders zich inzetten voor het onderwijs.
Hechte relatie
De Vereniging Openbaar Onderwijs (VOO) vindt de invoering van oudercontracten onwenselijk. Deze overeenkomsten missen een juridische grondslag en het risico bestaat dat zij averechts werken. Scholen kunnen ouders wel aanspreken op, maar zeker niet houden aan de overeenkomst. Terecht wijst de minister ouders op hun waardevolle bijdrage aan de ontwikkeling van hun kind. Maar een opgelegd oudercontract, dat in essentie slechts beloftes bevat, leidt niet tot een wezenlijke betrokkenheid. Daar komt bij dat sommige ouders zich onder druk gezet zullen voelen om te tekenen voor afspraken waar zij niet voor voelen. Dat komt de verstandhouding met de school niet ten goede. Bovendien is het de vraag wie bepaalt wat er in zo’n contract staat. Als individuele ouder zit je daarbij op voorhand in een kwetsbare positie.
Scholen en ouders moeten elkaar tijdens de schoolperiode kunnen aanspreken op hun inzet, maar dat kan alleen als er sprake is van vertrouwen. Directeur Bert-Jan Kollmer van de VOO: 'Zo'n oudercontract lijkt op een trouwakte. Je spreekt beloftes naar elkaar uit, maar zonder liefde en wederzijdse inspanningen houdt de relatie geen stand. Daarom is juist de regelmatige dialoog tussen ouders en scholen zo belangrijk. In de praktijk blijken overigens vooral scholen de sleutel tot succes in handen hebben, door zelf het initiatief te nemen om ouders de school binnen te halen.'
De ouderorganisaties en de Vereniging Openbaar Onderwijs (VOO) voeren regelmatig overleg met de minister over het stimuleren van ouderbetrokkenheid. Al jarenlang ijvert de VOO daarbij voor een betere relatie tussen ouders en scholen. Succesvolle voorbeelden daarvan zijn de projecten Verkeersouders en Cyberouders, initiatieven van de VOO.
Onderaan dit bericht vindt u de brief van de minister.
Downloads
Brief minister over ouderbetrokkenheid (90 kB)